Welcome to Biddulph Running Club!

Individual members results 2022

If I've missed any results or you spot a mistake please email me or pass them along on a club night.


24 July, Helena Tipping 10k.
Results Pictures

Chip Time
Steve Jones00:44:21

23 July, Conti Thunder Run 24 Hours.
Results Pictures

Chip Time
Biddulph Running Club - Team of 724:00:00 (20 Laps of ~10km off-road course - 74th place from 129 finishing teams)
Karen Murphy24:00:00 (10 Laps of ~10km off-road course - 13th place from 77 female finishers)
Katie Trace24:00:00 (10 Laps of ~10km off-road course - 15h place from 77 female finishers)
Karen Mackintosh24:00:00 (9 Laps of ~10km off-road course - 25th place from 77 female finishers)
Julie Bradshaw24:00:00 (7 Laps of ~10km off-road course - 42nd place from 77 female finishers)

12 July, Mobberley Round the Runway 5.
Results Pictures

Chip Time
Simon Hodgkiss00:33:34

10 July, Cheadle 4.
Results Pictures

Chip Time
Darren Mottram00:25:41

10 July, Wilmslow Summer 10k.
Results Pictures

Chip Time
Katie Trace00:48:37
Helen Clayton00:49:00
Rebecca Stringer00:49:00
James Trace00:55:48
Joanne Bailey00:59:54
Ian Fothergill01:17:14

3 July, Ashbourne Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Darren Mottram01:34:09

3 July, Langley Fete Fell Run.
Results Pictures

Time
Simon Hodgkiss00:27:00
Peter Sherratt00:32:04
Jeremy Brookes00:36:01

25 June, Round Sheffield Run.
Results Pictures

Chip Time
Andrew Hollies01:53:49
Katie Trace01:54:56
Karen Murphy01:57:42
Jon Horne01:58:28
James Trace02:13:01
Joanne Bailey02:18:08
Gill Horne02:24:14

22 June, Lyme Park 10k.
Results Pictures

Time
Mark Parker01:14:30

12 June, Lakeland Trail Series: Coniston Half.
Results Pictures

Chip Time
Jon Horne02:11:21
Joanne Bailey02:30:14
Mark Payne02:30:51
James Trace02:39:05
Dawn McGovern02:47:44
Gill Horne03:15:47
Hannah Findlay03:15:47 (1st Half)

12 June, Lakeland Trail Series: Coniston Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Karen Murphy05:40:10
Andrew Hollies05:40:10
Katie Trace05:48:01
David Bailey05:48:01
Karen Mackintosh06:16:07

12 June, Potters Arf Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Darren Mottram01:38:11
Mark Parker01:51:45 (PB time from Garmin - chip failed)
Kerry-Ann Swift01:58:06
Ruth Shepherd-Cole02:13:29
Claire Shufflebotham02:18:12
Rachel Platt02:18:12
Karen Wynn02:19:42
Ann Pedersen02:28:34
Jeff Roberts02:30:43

11 June, Wincle Trout Run.
Results Pictures

Time
Jeremy Brookes01:09:26

29 May, Buxton Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Simon Hodgkiss01:32:20 (PB)
Katie Trace01:46:41
Jeremy Brookes02:02:50
Karen Murphy02:04:14
Karen Mackintosh02:15:24
James Trace02:27:32

22 May, Great Manchester Run 10k.
Results Pictures

Chip Time
Tracy Shufflebottom01:01:41

22 May, Great Manchester Run Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Mark Payne02:10:29

22 May, Run For All Nottingham 10k.
Results Pictures

Chip Time
Phil Postles01:00:09

22 May, Keswick Mountain Festival Skiddaw Vertical Run.
Results Pictures

Chip Time
Simon Hodgkiss01:07:28

21 May, Keswick Mountain Festival 25k.
Results Pictures

Time
Jeremy Brookes03:19:13
Kerry-Ann Swift03:25:00

15 May, Chester Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Rebecca Stringer01:52:47
Helen Clayton01:52:47
Mark Parker01:54:29
Phil Postles02:26:05

15 May, Eyam Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Julie Bradshaw02:10:38

8 May, Blackpool 10k Fun Run.
Results Pictures

Chip Time
Mark Payne00:54:21 (PB)

8 May, Market Drayton 10k.
Results Pictures

Chip Time
Darren Mottram00:39:22
Ian Fothergill01:09:33

7 May, Lakeland Trail Series: Staveley18k Trail Run.
Results Pictures

Chip Time
David Bailey01:53:59
Karen Mackintosh02:14:53
Joanne Bailey02:19:31
Gill Horne02:40:29

4 May, Quarry Bank Trail Race.
Results Pictures

Chip Time
David Bailey00:39:02
Joanne Bailey00:49:24

4 May, Rainow 5 Fell Run.
Results Pictures

Chip Time
Simon Hodgkiss00:43:13
Katie Trace00:47:17
Jeremy Brookes00:52:31

1 May, Run the Alderley Edge bypass 10K.
Results Pictures

Chip Time
Mark Parker00:50:22
Karen Murphy00:52:13
Ruth Shepherd-Cole00:57:26
Rachel Platt00:57:27
Claire Shufflebotham00:57:50

1 May, Uttoxeter Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Darren Mottram01:30:12

24 April, Bodmin Beacon Beast Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Julie Bradshaw05:04:32

9 April, Lakeland Trail Series: Hawkshead 10k Trail Run.
Results Pictures

Chip Time
Karen Mackintosh01:24:00
Gill Horne01:36:56

9 April, Lakeland Trail Series: Hawkshead 16k Trail Run.
Results Pictures

Chip Time
Katie Trace01:42:38
James Trace02:28:08

3 April, Manchester Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Russell Ellis03:58:53

26 March, Cannock Chase Trail Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Katie Trace02:10:35
David Bailey02:32:48
James Trace02:53:21
Joanne Bailey03:10:03

20 March, Stafford Half.
Results Pictures

Chip Time
Peter Sherratt01:38:20
Mark Parker02:00:35

20 March, Wilmslow 10k.
Results Pictures

Chip Time
Steve Jones00:42:57
Helen Clayton00:52:32
Mark Payne00:56:09 (PB)

20 March, Wilmslow Half Marathon.
Results Pictures

Chip Time
Rebecca Stringer01:47:22 (PB)

6 March, Cloud 9.
Results Pictures

Chip Time
Katie Trace01:24:29
David Bailey01:26:50
Jeremy Brookes01:37:51
Karen Murphy01:40:44
Penny Graham01:40:44
James Trace01:47:53
Karen Mackintosh01:48:01

27 February, Knype Pool 5 Multi-Terrain.
Results Pictures

Chip Time
Darren Mottram00:37:20
Russell Ellis00:41:42
Kerry-Ann Swift00:43:53
Gareth Harries00:44:02
Julie Bradshaw00:44:58
Calum Kidd00:45:03
Jeremy Brookes00:45:38
Rowena Jukes00:46:29
Gaz McQueen00:48:34
Ann Pedersen00:54:29
Mark Payne00:55:15
John Lovatt01:06:07

6 February, Alsager 5 mile.
Results Pictures

Chip Time
Peter Sherratt00:33:56
Kerry Ann Swift00:40:07
Emma Dale00:42:42
Katie Brookes00:42:44
Mark Payne00:45:02
Ann Pedersen00:48:06
Karen Wynn00:49:02
Jeff Roberts00:52:29
Ian Fothergill00:53:18
Joanne Plant00:56:29
Hannah Findlay00:57:38 (PB)
Biddulph Running Club -
Club Members Group -