Biddulph Running Club

 

Home Page

About_us

Training Groups

Results

Race Reports     

Club News & Events

Contact Us

Membership 

Photo Gallery

Useful Links

Race Calendar

WINTER ROUTES

Club Kit

Blog Page

 


Individual results 2018

 

If I've missed any results please email me or pass them along on a club night. Same goes if I've got any down wrongly.


7 October: Congleton Half Marathon; Full Results: Here



Chip Time
Robert Minton SMen 1:32:06
Carol Bird F55 1:32:43 (First in Category)
Peter Sherratt SMen 1:39:11
Dave Bailey M50 1:41:52
Katie Trace F40 1:44:41
Emma King F45 1:54:10
Jamie Adams SMen 1:55:04
Emma Dale F40 1:56:11
Graham Fisher M45 1:56:36
Karen Murphy F50 1:59:19
Julie Harris F45 2:03:23
Joanne Bailey F50 2:07:52
Ian Fothergill M55 2:21:42


23 September: Macclesfield Half Marathon; Full Results: Here



Chip Time
Simon Hodgkiss M45 1:35:20
Darren Mottram M40 1:37:50
Robert Minton SMen 1:43:19
Peter Sherratt SMen 1:43:20
David Bailey M50 1:45:09
Colin Mountford M40 1:57:58
Graham Fisher M45 1:58:46
Joanne Bailey F50 2:07:13
Ian Fothergill M55 2:30:04


16 September Sanbach 10k; Full Results seem to be a secret



Chip Time




Sunday September 9: Gritstone Grind:Full Individual Results: Here


19 August: Leek 10:Full Results: Here




Time
Carol Bird F55 1:14:21 (1st in category, 6th lady)

16 August: Dave Clarke 5; Full Results: Here




Time
Robert Minton S Men 21:04
Carol Bird F55 21:41 (1st in category, 6th lady)
Peter Sherratt SMen 22:21
Jon Horne M60 23:37
Helen Jenkins FSen 24:29
Heidi Stanway F40 25:42
Joanne Bailey F50 27:09

5 August: Trentham 10k; Full Results: Here




Time
Carol Bird F55 46:38

1 August: Pie and Peas 5 mile; Full Results: Here




Chip Time
Steve Evans M45 36.47

21 & 22 July: Continental Tyres Thunder Run Results Here (Spreadsheet Download)

12 July: Wizard 5; Full Results: Here




Time
Steve Evans M45 36:50
Anna Clack F35 38:04
Penny Graham F45 39:06
Jon Horne M60 39:20
Emma King F45 43:12
Karen Mackintosh F55 1st in category 44:09
Gill Horne F60 48:27


8 July: Northwich Festival: Full Results: here


5k Race

Chip Time
Graham Fisher M40 25:57
Gill Horne F60 1st in category 29:28
10k Race

David Bailey M50 51:10
Jon Horne M60 56:43
Graham Fisher M40 57:27
Karen Mackintosh F50 57:50
Joanne Bailey F50 1:03:10


8 July: Cheadle 4: Full Results: here




Time
Carol Bird F55 1st in Category 28:51
Peter Sherratt SMen 29:06


24 June: Wilmslow Half Marathon: Full Results: here




Chip Time
Dave Maydew M50 1:34:15
Carol Bird F55 1st in Category 1:35:47
Darren Mottram M40 1:36:24
Robert Minton S Men 1:40:51
Andrew Eptlett M40 1:59:26
Rebecca Stringer FSen 2:00:00
Katie Brookes F35 2:00:15
Ruth Murphy FSen 2:03:12
Andy Hollies M50 2:03:53
Karen Murphy F50 2:03:53
Emma Dale F40 2:09:14
Rachel Platt F40 2:14:49
Claire Shufflebotham F35 2:22:14
Karen Wynn F45 2:38:34
Ian Fothergill M55 2:44:02

10 June: Potters Half Marathon: Full results: here




Chip Time
Dave Maydew M50 1:35:27
Carol Bird W55 1:35:49 (9th Lady 1st in category)
Darren Mottram M40 1:37:03
Robert Minton MSEN 1:39:31
Peter Sherratt MSEN 1:4333
Dave Bailey M50 1:54:24
Rebecca Stringer FSEN 2:02:01
Claire Shufflebotham F35 2:14:23
Joanne Bailey F50 2:14:42
Ian Fothergill M55 2:36:15

3 June: Westbridge 5: Full results: here




Chip Time
Carol Bird W55 34:13 (PB) (5th Lady, 1st in category)

2 June: Wincle Trout Run: Full results: here




 Time
Steve Evans M40 58.05



3 May:Leeds Half Marathon: Full results: here




Chip Time
Carol Bird W55 1:32:49 (11th Lady, 1st in category)

10 May:Mow Cop Killer Mile: Full results: here




Time
Peter Sherratt SMen 10:40
Graham Fisher M40 12:04
Katie Brookes FSen 12:32
Karen Mackintosh F50 13:28


9 May:Clayton 10k: Full results: here




Chip Time
Carol Bird
F55 42:45 (4th Lady, 1st in category)
Steve Jones M50 42:50
Peter Sherratt SMen 45:45

5 May:Bollington Three Peaks:Full results: here




Time
Kate Heathcock W50 1:01:38
Ian Fothergill M50 !:26:00

Lakeland Trails:Full results: Here

5 May at Staveley 10k

Chip Time
Gill Horne
W60
1:26:10



17 March at Cartmel 10k

Gill Horne W60 1:15:45
Cartmel 18k

Jon Horne M60 2:01:15


22 April: Virgin London Marathon: Full results: here: Race Report Here




Chip Time
Carol Bird
F50-55 3:29:07 (5th in category)
Sophia Bird F18-39 3:52:19
Rachel Hollins F40-44 4:07:21
Rebecca Stringer F18-39 4:49:29
Heidi Stanway F40-44 4:56:27
Andy Eptlett M40-44 5:15:34
Karen Murphy F50-54 5:20:00

15 April:Stafford Half Marathon: Full results: here




Chip Time
Martin Gibson M 1:48:51
Ian Fothergill M55 2:23:46

14 April: Newcastle Way Marathon:  Full results: not found!




 Time
Mark Baron
4:08:06 (Fifth overall)
Katie Trace
4:51:47
Penny Graham
4:51:47
Karen Macintosh
5:46:48
Graham Fisher
5:46:49


8 April: Greater Manchester Marathon: Full results: here



Chip Time
Dave Maydew M50 3:33:59
Robert Minton Sen 3:36:12
Ian Fothergill M55 5:15:41


1 April: Air Products 10k: Full results: here 



Chip Time
Carol Bird F55 42:05 (1st in category)
Gil Horne Open Ladies 56:16

25 February, Wrexham Village Bakery Half Marathon: Full results here




Chip Time
Carol Bird F55-49 1:31:45
Sophia Bird F/u21 1:36:30


25 February, Knype Pool 5: Full results here




Chip Time
Darren Mottram M40-49 35:00
Dave Maydew M50-59 35:21
Peter Sherrat MSen 38:19
Chris Deakin MSen 40:51
Rowena Jukes FSen 41:01
Callum Kidd MSen 41:18
Dave Bailey M50-59 41:29
Chris Lane M60-69 41:36
Penny Graham F40-49 42:43
Katie Trace F40-49 42:43
Andrew Eptlett M40-49 43:42
Emma King F40-49 44:23
Kevin Stone M50-59 47:22
Joanne Bailey F40-49 49:46
John Lovatt M70_79 1:02:31
Laura Clowes FSen 1:07:25

 

4 February, Alsager 5: Full results here



Chip Time
Darren Mottram M40 33:03
Dave Maydew M50 33:10
Carol Bird F55  34:20 Winner of Category
Simon Hodgkiss M45 34:18
Kevin Shufflebottom M50 36:10
Steve Evans M45 36:39
Martin Gibson MSEN 37:29
Dave Bailey M50 37:36
Karen Mackintosh F55 41:37
Emma Dale F40 42:03
Jon Horne M60 42:05
Ruth Murphy FSEN 42:22
Karen Murphy F50 42:28
Rebecca Stringer FSEN 42:33
Gil Horne F60 43:39
Alison Husbands F50 44:09
Claire Shufflebotham F45 44:19
Rachel Platt F40 45:17
Joanne Bailey F45 45:35
Ian Fothergill M55 47:37
Karen Wynn F40 48:45
Emma Reay F35 68:12



21 January, Four Villages Half Marathon: Full results here

   chip time
Sophia Bird 1.35.20
Rachel Hollins 1.35.31 PB
Carol Bird 1.36.17 1st in Category
Graham Fisher 1.58.29

    

21 January, Kidsgrove 10k: Full results here

   chip time
Peter Sherratt 47.02 PB